fbpx

eTwinning nedir? 

eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapak, projeler geliştirmek ve deneyimleri paylaşmak amacıyla Avrupa Komisyonu’nun öğrenme programının ana hareketi olarak başlayan ve Erasmus+’a entege bir gelişim platformudur. Çalışmalar kapsamında farklı ülkelerden öğretmen ve öğrenciler birlikte eTwinning projeleri geliştirerek etkileşimi, öğrenmi ve paylaşmayı arttırmaktadır. eTwinning projeleri planlanan çalışmaların, öğrenci merkezli etkinliklerle yürütüldüğü ve bu etkinliklerin çevrimiçi ortamda ortaklarla paylaşıldığı, farklı okullardan, farklı ülkelerden öğrencilerin işbirliğini esas alan Avrupa Komisyonu projelerdir.

Okulumuz İngilizce Öğretmeni Işılay Çetinkaya tarafından tasarlanan bir eTwinning projesi olan FAIR TALES FOR GENERATION Z (Z Kuşağı için Adil Masallar) ile yeni nesile hepimizin iyi bildiği, çocukluğumuzun masalları yeniden kurgulanarak daha adil hale getirildi, öğrenme ve paylaşma odaklı olarak masallar yeniden hayat buldu.

Proje yöneticisi ve uygulaycısı ögretmenimiz Işılay Çetinkaya projeyi şöyle tanımlamaktadır:

Masalların büyülü gücüne inanan ve onların küçük yaştaki öğrencilerimiz için birer rehber niteliği taşıdıklarını anlayan bir öğretmen olarak, onlara daha yakından bakmaya karar verdim ve aslında hiç de küçük bir çocuk olarak hatırladığım kadar masum olmadıklarını fark ettim. Öğrencilerin bu hikayeleri sorguladıkları ve temel insan hakları gibi 21. yüzyıl etik ve ahlaki değerleri çerçevesinde değerlendirerek kendi versiyonlarını oluşturdukları bir proje yazmaya karar verdim. Bir diğer kurucu partnerim Nazlıcan Akçı Tanır ile iletişime geçmemin ardından, onun da desteği ile Romanyalı ve Portekizli partnerlerimiz ile birlikte projemizi hala sürdürmekteyiz.